به پایگاه اطلاع رسانی پاسخگویی به شبهات دینی روز خوش آمديد ... 
مراد از آيه 11 نور مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه, 06 مهر 1389 ساعت 18:33

مراد از آيه 11 نور تهمت به عايشه است؟ رأس و منشأ اين بهتان آيا عبدالله ابي سلول بود؟
پاسخ:
دربارة آية 11 نور دو نظر وجود دارد: يكي نظر اهل سنت است كه آن را مربوط به ام المؤمنين عايشه مي دانند. دوم: نظر شيعه است كه آن را مربوط به مارية‌ قبطه مي دانند كه "مقوقين" پادشاه مصر او را به رسول خدا(ص) هديه كرد و او از پيامبر (ص) ابراهيم را آورد. در هر حال مسلّم است كه افك مورد بحث آيه دربارة يكي از همسران رسول خدا(ص) است؛ همسر و يا كنيز ام ولدش. آيه مي گويد: كساني كه اين دروغ را تراشيدند، جمعيت كمي از شما هستند كه با هم تباني كرده اند كه با انتشار چنين دروغي قداست و نزاهت رسول خدا(ص) را لكه دار ساخته و ميان مردم رسوا سازند. از اين رو آنان را مورد توبيخ قرار داده است. نيز كساني را كه اين داستان را شنيدند و آن را رد نكردند. محور داستان عايشه است يا مارية قبطيه؟ روايات اهل سنت حاكي است شخص مورد تهمت عايشه بود. روايات مربوط را از عايشه نقل كرده اند.
علامه طباطبايي (ره) در بحث روايي ذيل آيه آن ها را نقل و مورد نقد و بررسي قرار داده و اشكالات وارد بر آن را ذكر كرده است. چون هر دو دسته روايات شأن نزول داراي ابهامات و اشكالات است نمي تان دربارة آن نظر قطعي داد.
نظر شايعه افكنان، خُرد كردن شخصيت پيامبر اكرم(ص) بود كه با نزول آيات توطئه آنان خنثي شد و به مسلمانان آموخت كه اگر از شايعه سازان پيروي كنند به بدبختي و خسران گرفتار خواهند شد. دربارة عبدالله ابي سلول در شأن نزول اوّل به نقل عايشه آمده است: كسي كه اين تهمت را درست كرد عبدالله بن ابي سلول بود.